Hub vs Switch vs Router: Kompletní srovnání síťových zařízení [2026]

Jan 20, 2026

Zanechat vzkaz

Hub vs Switch vs Router: Kompletní srovnání síťových zařízení [2026]

Již téměř šest let se ve společnosti focc-fiber zabývám nákupem a podporou projektů. Tento článek vás nenaučí model OSI. Na internetu už je toho dost. Pokud neznáte základní rozdíly mezi Hubem, Switchem a Routerem, přečtěte si nejprve tutoriál GeeksforGeeks.

 

S čím vám tento článek pomůže:už víte, co jsou tyto tři věci, ale nevíte, kterou si koupit, ke kterému prodejci jít nebo kolik byste měli platit.

 

Dovolte mi uvést závěr předem: je rok 2026 a rozbočovače již mají nulovou hodnotu nákupu, pokud nejste průmyslový inženýr, který potřebuje zachytit pakety vysílání pro ladění protokolů. Skutečná rozhodnutí se týkají výběru přepínače a routeru a mnoho lidí zakopne o otázku přepínače vrstvy 3.

Hub Vs Switch Vs Router: Complete Network Device Comparison [2026]

 

Zde je to, co vám většina článků o nákupu neřekne: skutečné skryté náklady a selhání často pocházejí z optických propojovacích kabelů pasivní infrastruktury -, modulů SFP a strukturované kabeláže. Viděl jsem dokonale specifikované přepínače Cisco, které byly zničeny moduly kompatibilními s 15 dolary s vadnými laserovými diodami. Sledoval jsem síťové týmy, jak tráví týdny honbou za "problémy se spínači", které se ukázaly jako nestandardní patch kabely s nekonzistentní ztrátou vložení.

 

Aktivní zařízení získávají veškerou pozornost v diskusích o nákupu, ale pasivní komponenty tiše určují, zda vaše síť skutečně funguje podle specifikací. Tento článek se bude týkat obou: chyb při výběru aktivního zařízení, kterých jsem byl svědkem, a rozhodnutí o pasivní infrastruktuře, která mohou způsobit nebo přerušit vaše nasazení.

 

Proč jsem tak paranoidní ohledně výběru přepínače PoE

 

Musím tomu věnovat nějaký čas, protože náš tým se zde v roce 2023 těžce spálil.

 

Měli jsme zákazníka v Taizhou v provincii Zhejiang, výrobce vstřikovacích forem, který stavěl nové zařízení, které potřebovalo bezdrátové pokrytí. Jejich IT manažer, Wang, mi řekl, že rozpočet je napjatý a požádal mě, abych doporučil „cenově{1}}efektivní přepínač PoE“. Vybral jsem si snadnou cestu a navrhl TP-Link TL-SG2428P. 24-port PoE+, inzerovaná podpora 802.3at, asi 250 USD za jednotku.

 

Zařízení dorazilo, Wangův tým jej nainstaloval, připojil 16 Cisco AP a 8 kamer Hikvision. První týden byl fajn. Druhý týden, každé odpoledne kolem 15:00, dva nebo tři přístupové body v produkční oblasti náhodně vypadly offline a poté se vrátily o několik minut později.

 

Strávili jsme týden odstraňováním problémů. Vyměněné AP, vyměněné kabely, vyměněné optické moduly. Problém přetrvával. Nakonec jsem požádal Wanga, aby pro mě udělal screenshot backendu přepínače. Stránka stavu PoE ukazovala „Rozpočet energie: 250 W, aktuální využití: 247 W“.

 

To byl ten problém.

 

Tento přepínač TP-Link, přestože byl označen jako „24-port PoE+“, měl celkový napájecí zdroj. 16 AP pouze 250 W, každý s výkonem zhruba 15 W, 8 kamer po 12 W, což je již 336 W. Když spínač nemá dostatečný výkon, nespustí alarm. Jen tiše přeruší napájení portů s nižší prioritou. 3odpoledne, když byla výrobní doba ve špičce, spotřeba zařízení prudce vzrostla, a to spustilo ochranu napájení.

 

Nakonec jsme jej nahradili Cisco CBS350-24FP, 370W, problém vyřešen. Ale tento odkaz TP-byl nevratný. Wang snědl ztrátu 250 dolarů sám. Pořád to vyvolává pokaždé, když ho vidím.

 

Takže když teď vyberu přepínače PoE, první věc, na kterou se podívám, je celkový rozpočet na napájení, nikoli počet portů.

 

Spotřebu energie vypočítám takto:

Skutečná spotřeba=Σ (příkon každého zařízení) × 1,2

Požadovaný rozpočet přepínače Větší nebo roven skutečné poptávce × 1,3

 

Příklad:

  • 12 AP × 15 W=180W
  • 6 IP telefonů × 7 W=42W
  • 4 kamery × 12 W=48W
  • Celkem: 270W
  • Přidejte 20% fluktuační rozpětí: 324W
  • Přidejte 30% bezpečnostní rezervu: 421W
  • Závěr: kupte si vypínač s rozpočtem 500W

Sestavil jsem srovnání rozpočtů napájení pro běžné 24portové přepínače PoE:

 

Model Rozpočet energie Na-průměr portu Můj Take
TP-Link TL-SG2428P 250W 10.4W Pouze pro zařízení s nízkou{0}}zátěží, nepoužívejte je pro AP
Netgear GS724TPP 380W 15.8W Adekvátní, ale rozhraní pro správu Netgear je bolestivé
Cisco CBS350-24FP 370W 15.4W Možnost s nejlepší hodnotou
Cisco C9200L-24P 480W 20W Drahé, ale výkon-stačí
Aruba 6100 24G CL4 370W 15.4W Vrcholem je doživotní záruka

Pokud váš dodavatel prosazuje 24portový PoE switch s méně než 300W rozpočtem na napájení pro nasazení AP, buď neví, co dělá, nebo likviduje staré zásoby.

Mohou přepínače vrstvy 3 nahradit směrovače

 

Tuto otázku jsem dostal nejméně padesátkrát. Odpověď zní: ve většině případů ne. Ale spousta lidí si myslí, že mohou, a pak spadnou do jámy.

 

Prodejní předností přepínačů vrstvy 3 je mezi-směrování VLAN rychlostí drátu s minimální latencí. To je skutečně užitečné pro východ-západní provoz v rámci sítě kampusů. Problém je ale v tom, že mnoho lidí vidí „podporuje směrování“ a předpokládají, že může nahradit hraniční směrovač.

 

Minulý rok jsme měli zákazníka ve společnosti Jiaxing, která je-třetí stranou v oblasti logistiky. Jejich vedoucí IT, Zhang, trval na použití Cisco C9300 k nahrazení jejich stávajícího ISR routeru pro výstup z internetu. Jeho úvaha byla taková, že C9300 podporuje statické směrování a OSPF, takže NAT by měl fungovat dobře.

 

Varoval jsem ho tehdy, že tabulka relace NAT C9300 obsahuje pouze 64 000 záznamů. Společnost s počtem 200+ osob ve špičce by to rozhodně překonala. Řekl: "To je v pořádku, naši uživatelé nemají tolik souběžnosti."

 

Druhý týden po nasazení se věci zlomily. Síť úplně nevypadla. Jejich systém řízení dopravy TMS by každé odpoledne během přepravní špičky zamrzl. Skladovým skenerům by po naskenování čárového kódu trvalo pět nebo šest sekund, než by reagovaly.

 

Nechal jsem ho SSH do spínače a běželzobrazit statistiky IP nat. Počet relací byl 62,000+ a blížil se limitu.

 

Ale to nebyl celý problém.

 

Měli vlastní -vyvinutou miniaplikaci WMS-, která používala trvalá připojení HTTP. Každý klient udržoval desítky souběžných relací. 200+ skladníků online současně, což znamenalo, že jedna aplikace pohltila více než 10 000 relací. Přidejte normální procházení webu, VoIP, VPN a tabulka NAT to prostě nezvládla.

 

Nakonec jsme přidali Fortinet FG-100F speciálně pro NAT a firewall. C9300 byl zatlačen zpět k tomu, aby zpracovával pouze interní směrování VLAN. Cena navíc 1 800 USD plus dva týdny přerušení provozu.

 

Zhang mi později řekl, že kvůli tomuto incidentu ho viceprezident rozkousal. Skoro jsem musel napsat zprávu o incidentu.

Lekce: Layer 3 Switch NAT je navržena pro malý-internetový překlad{2}}VLAN, nikoli pro použití internetové brány. Pokud potřebujete funkci ohraničení, pořiďte si správný router nebo firewall.

Můj osobní postoj k Ubiquiti

 

My Personal Position on Ubiquiti

 

Abych byl jasný: doma používám nastavení Ubiquiti. UDM-Pro plus tři přístupové body U6-Pro. Funguje přes dva roky bez větších problémů.

 

Ubiquiti už ale zákazníkům doporučovat nebudu.

 

V roce 2023 jsme měli zákazníka v Šanghaji, architektonickou projekční kancelář, malou společnost o 35 lidech. Rozpočet byl 4 000 USD na celou síť včetně přístupových bodů, přepínačů a směrovačů. Pouze Ubiquiti dokázalo pokrýt vše v této cenové hladině. Také jsem si myslel, že rozhraní pro správu UniFi vypadá pěkně a šéf by jej snadno přijal.

 

Nainstaloval, běžel v pořádku čtyři měsíce. Přichází červenec, Ubiquiti auto-vytlačilo aktualizaci firmwaru. Druhý den ráno mi zavolá IT technik zákazníka, říká, že všechna AP se zobrazují offline, ale fyzicky svítí světla.

 

Nechal jsem ho přihlásit do UniFi Controller. Stav ukazoval "Přijímání" a zůstal tam. Podle rady na fóru je potřeba SSH do každého AP a ručně vrátit firmware. Problém byl v tom, že AP ve stavu "Přijímání" neodpovídají na SSH.

 

Jedinou možností bylo nechat někoho vylézt do stropu, pomocí kancelářské sponky se trefit do otvoru pro resetování, obnovit z výroby každý AP jeden po druhém a pak je znovu-přijmout. 12 AP, to trvalo celých šest hodin. Vzhledem k tomu, že byl outsourcován poskytovatelem IT služeb, účet přišel na 1 200 USD.

 

Ale to není to, co mě přimělo vzdát se Ubiquiti.

 

Co mě opravdu přimělo to vzdát, byl přístup Ubiquiti. Napsal jsem na oficiální fórum dotaz na tento problém. Moderátor odpověděl "doporučuji používat beta kanál pro lepší stabilitu." Myslel jsem, že jsem to špatně přečetl. Je beta kanál stabilnější? Později jsem se zeptal lidí na r/Ubiquiti, řekli, že stabilní kanál Ubiquiti má často problémy a beta se ve skutečnosti testuje důkladněji.

 

Zeptal jsem se, zda Ubiquiti nabízí smlouvy o podpoře podniků. Odpověď byla ne.

 

Zeptal jsem se, jestli by se problémy daly eskalovat na inženýry. Odpověď byla, že můžete přispívat pouze na fórum a čekat na reakce komunity.

 

To je vše. Žádná smlouva SLA, žádná horká linka podpory, žádné závazky.

Cena-výkon je rozhodně dobrý, ale když se něco pokazí, nemůžete nikoho najít. Pokud váš IT tým zvládne řešení problémů na úrovni CLI- sám, Ubiquiti stojí za zvážení. Pokud ne, jděte s Cisco nebo Aruba. Alespoň je tu oficiální podpora, na kterou můžete křičet.

O kanálech zadávání zakázek

 

Když se v článku dostávám k tomuto bodu, uvědomuji si, že bych měl mluvit o tom, jak nakupovat. Mnoho lidí porovnává jednotkové ceny pouze při nákupu. To je špatně.

 

To samé Cisco CBS350-24P-4G, viděl jsem, že se transakční ceny pohybují od 620 do 750 USD, v závislosti na tom, kde nakupujete, za kolik a jak vyjednáváte.

 

Nákup přímo od Cisco (CCW Portal):

Vyžaduje účet partnera, katalogová cena se zhruba 85% slevou. Výhodou je stabilní dodávka a přesné dodací lhůty. Nevýhodou je, že není moc prostoru pro vyjednávání o ceně.

Prostřednictvím distributorů Tier 1 (Ingram Micro, TD Synnex):

O 5-8 % levnější než CCW, ale obvykle vyžaduje čtvrtletní objemový závazek. Budou tvrdě tlačit na sloučení servisních smluv SmartNet. Při nákupu-pouze hardware získáte minimální slevu. S Ingramem spolupracujeme dlouhodobě, account manager je Lisa, může pomoci s podáním speciálních nabídek na velké zakázky.

Prostřednictvím VAR (CDW, SHI, Insight):

SHI má nejagresivnější ceny, ale pomalou odezvu-po prodeji. CDW stojí o něco více, ale jsou pohotové a pro urgentní RMA mohou provést přepravu přes noc. Statistiky jsou dobré pro balíčky s více-dodavateli.

Šedý trh (Amazon Business, Newegg Business):

Občas ceny pod CDW, ale jsou tu rizika. Může být renovován, může být paralelní dovoz, záruka může mít problémy. Naše firemní politika není základní infrastrukturou z šedého trhu. Přístupovou vrstvu můžeme posuzovat případ od případu.

 

Můj skutečný přístup: získat nabídky od tří prodejců, získat nejnižší cenu u dodavatele, se kterým mám nejlepší vztahy, a požádat o cenovou shodu. Když jsem naposledy kupoval spínače Aruba, SHI měla nejnižší nabídku. Vzal jsem nabídku SHI na CDW, CDW nakonec odpovídalo 97 % ceny SHI a šel jsem s CDW, protože reagují rychleji.

 

Nezapomeňte si také vyjednat platební podmínky. Net 30 je standardní, ale pokud je váš peněžní tok napjatý, můžete si vyjednat Net 60 nebo dokonce Net 90. Někteří prodejci dávají 2% slevu za včasnou platbu. Tyto věci přinášejí značné úspory při velkých nákupech.

 

Na co se vlastně dívám při výběru přepínačů

 

Hotovo se stížnostmi, dovolte mi mluvit o nějaké skutečné podstatě.

 

Kromě rozpočtu napájení PoE se při výběru přepínačů dívám na toto:

 

Hloubka vyrovnávací paměti. Tento parametr často není v datovém listu, musíte se ponořit do bílých knih nebo se zeptat přímo prodejce. Vyrovnávací paměť je to, co přepínač používá k dočasnému uložení nárazového provozu. Když je vyrovnávací paměť nedostatečná, pakety jsou zahazovány, TCP se znovu vysílá a aplikace začnou zpožďovat.

Moje standardy:

  • Čisté kancelářské prostředí, stačí spustit Office a e-mail: 1 MB nebo více je v pořádku
  • NAS, videokonference, přenosy velkých souborů: alespoň 4 MB
  • Síť datového centra nebo úložiště: minimálně 16 MB

Co se stane, když je vyrovnávací paměť nedostatečná? Inženýr na tchajwanském IT fóru ithelp provedl test: přepínač s vyrovnávací pamětí 512 kB měl 0,3% ztrátu paketů při 40% trvalé zátěži. Přešel jsem na model s vyrovnávací pamětí 4 MB a klesl pod 0,01 %. 0.3 % nezní jako moc, ale pokud používáte synchronizaci databáze nebo streamování videa, uživatelská zkušenost bude hrozná.

 

Způsob řízení. Pokud váš IT tým tvoří pouze jeden nebo dva lidé, vyberte si zařízení se standardním SNMP, abyste mohli používat Zabbix nebo PRTG pro jednotné monitorování. Proprietární protokoly pro správu některých výrobců mají výkonné funkce, ale křivka učení je strmá a je bolestné, když řízení převezme někdo nový.

 

Možnost stohování.Pokud je váš základní přepínač jedna jednotka, je to jediný bod selhání. Pokud to rozpočet dovolí, kupte dva a naskládejte je. Jeden klesá, druhý přebírá. Cisco StackWise, Aruba VSF, Juniper Virtual Chassis to všechno umí, ale mějte na paměti, že stohování kabelů je za příplatek.

 

Směrovače a firewally

 

Přiznám se, že tady nejsem odborník. Pro komplexní projekty naše společnost přivádí bezpečnostní tým ke společnému vyhodnocení. Ale můžu mluvit o jednoduchých scénářích.

 

Společnosti do 200 lidí, pokud jde pouze o běžný kancelářský internet plus VPN, obvykle stačí Fortinet FG-60F nebo FG-100F. Fortinet poměr cena/výkon je opravdu dobrý. 60F stojí šest nebo sedm set dolarů a dokáže prosadit propustnost firewallu téměř 1 Gb/s.

 

Více než 200 lidí nebo složité požadavky na zabezpečení, doporučuji obrátit se přímo na dodavatele zabezpečení pro řešení. Společnosti Cisco, Palo Alto a Fortinet mají vyhrazené předprodejní týmy-. Nechte je specifikovat konfiguraci na základě vašeho dopravního modelu. Spolehlivější než hádání na vlastní pěst.

Jedna věc, kterou je třeba poznamenat: čísla „propustnosti“ na tabulkách se specifikacemi směrovače a brány firewall představují většinou hrubý výkon s nulovými povolenými funkcemi zabezpečení. Jakmile zapnete IPS, identifikaci aplikací, dešifrování SSL, skutečná propustnost může být pouze 30-50 % uvedené hodnoty. Před nákupem se nezapomeňte zeptat „jaká je skutečná propustnost se všemi povolenými bezpečnostními funkcemi“.

Cenová reference

 

Toto jsou ceny z mého posledního velkého nákupu na konci roku 2024. Pouze pro informaci, skutečné ceny se budou lišit podle kanálu, množství a načasování.

 

24portové gigabitové řízené přepínače

 

Model Kanál Cena transakce (USD) Poznámky
Cisco CBS350-24P-4G CDW $665 Sériová cena za 24 kusů
Cisco CBS350-24FP-4G CDW $780 FP je verze s plným{0}}výkonem, 370 W
Cisco C9200L-24P-4G Ingram $2,180 Partnerská cena, včetně DNA prvního roku
Aruba 6100 24G CL4 PoE SHI $1,720 Zahrnuje doživotní záruku
Juniper EX2300-24P CDW $1,950 Katalogová cena, bez slevy

 

Firewally/směrovače

 

Model Kanál Cena transakce (USD) Poznámky
Fortinet FG-60F Amazon Business $580 Levnější než distributoři
Fortinet FG-100F SHI $1,850 Zahrnuje první rok FortiCare
Cisco ISR 4331 Ingram $2,900 Holá jednotka, bez licence

 

Všimněte si, že podnikové vybavení Cisco (C9200, řada ISR) nyní vyžaduje nákup dalších licencí pro mnoho funkcí. Například DNA Essentials C9200 běží přibližně $400+ na zařízení za rok. Přes tři roky to dohromady. Nenechte si to ujít ve výpočtech TCO.

 

Kompatibilita vláknových modulů

 

Fiber Module Compatibility

 

Tuto sekci jsem si nechal naposled, protože v ní leží základní odbornost naší společnosti - a upřímně řečeno, tam vidím ty chyby, kterým lze nejvíce předejít.

 

Každý je posedlý výběrem přepínače. Nikdo nemluví o optické infrastruktuře spojující tyto přepínače. Ale realita je taková: za mých šest let podpory projektu způsobily selhání pasivních komponent více kumulativních prostojů než selhání hardwaru přepínačů.

 

Dovolte mi to rozebrat.

 

Výběr modulu SFP: Skryté minové pole

 

Porty SFP na přepínačích jsou pro uplinky z optických vláken. Výběr modulu je důležitější, než si většina lidí uvědomuje.

 

OEM moduly jsou drahé. Cisco si účtuje 400 $-500 za jeden 1000BASE-LX SFP. Kompatibilní moduly se stejnou funkčností můžete získat za 20-30 $. Matematika se zdá být jasná.

 

Ale kompatibilní moduly mají skutečná rizika:

 

Riziko 1: Uzamčení dodavatele. Zařízení Cisco ve výchozím nastavení kontroluje, zda je modul OEM. Pokud ne, vyhodí varování nebo odmítne pracovat. Kontrolu můžete deaktivovat pomocí , ale pokud se něco pokazí, Cisco může odmítnout support.service unsupported-transceiver

 

Riziko 2: Rozdíly v kvalitě jsou obrovské. V roce 2022 jsme se spálili s řadou levných kompatibilních modulů, kde byl slabý výkon laserového vysílače. Krátké vzdálenosti (pod 2 km) fungovaly dobře. Na 7–8 kilometrech jsme začali pozorovat občasnou ztrátu paketů - 0.1 % až 0,3 % v závislosti na teplotě. Přešel na řádně otestované moduly a problém zmizel.

 

Riziko 3: Tepelná stabilita. Levné moduly často selhávají při tepelném testování. Fungují dobře v klimatizované-serverovně při 22 stupních . Vložte je do továrního IDF skříně, která v létě dosáhne 40 stupňů, a uvidíte třepotání odkazů a chyby CRC.

 

Zde je můj skutečný přístup k výběru modulu:

 

Typ odkazu Moje doporučení
Hlavní páteř, propojení datových center Kompatibilní s OEM nebo Tier{1}}1 (Finisar, II-VI, Lumentum)
Building-to-building links >5 km Tier-1 kompatibilní s testovacími zprávami
Přístupová vrstva, krátké běhy<500m Spolehlivé kompatibilní moduly se správnou kontrolou kvality
Dočasné nebo laboratorní prostředí Kompatibilní s rozpočtem je přijatelný

 

Co hledat u dodavatele kompatibilních modulů:

  • Poskytuje zprávy o testech optického výkonu pro každou dávku
  • Nabízí kódování pro konkrétní dodavatele přepínačů (Cisco, Aruba, Juniper)
  • Má konzistentní dodavatelský řetězec (nezískává náhodné čipy pro každou dávku)
  • V případě problémů reagující technická podpora

 

Cenový rozdíl mezi modulem za 15 USD a modulem za 25 USD od renomovaného dodavatele je v rozpočtu projektu zanedbatelný. Náklady na prostoje při odstraňování problémů s nefunkčními odkazy nejsou.

 

Kvalita vláknitého propojovacího kabelu: Nejvíce podceňovaný faktor

 

Viděl jsem síťové inženýry trávit dny odstraňováním problémů s "přepínacími porty", které byly ve skutečnosti způsobeny nestandardními propojovacími kabely.

 

Zde je to, co se pokazí u levných propojovacích kabelů z vláken:

 

Rozptyl ztráty vložení. Specifikace by mohla říct<0.3dB, but actual performance varies wildly. I've measured cables from no-name suppliers showing 0.5-0.8dB insertion loss - acceptable for short runs, but stack three or four of these in a path and you've eaten your entire link budget.

 

End Face Quality. Znečištění, škrábance a špatná kvalita leštění způsobují odrazy a degradaci signálu. To se nezobrazuje okamžitě -, způsobuje občasné problémy, které jsou při diagnostice k šílenství.

 

Geometrie konektoru. Poloměr vlákna, odsazení vrcholu a úhel ovlivňují kvalitu spojení. Levné kabely často nevyhovují normám IEC 61300-3-35, ale nikdo je nekontroluje.

 

Poloměr ohybu kabelu. Kabely nízké{0}}kvality používají vlákno, které je náchylnější ke ztrátě makroohybu. Protáhněte je přes těsné vedení kabelů a uvidíte zvýšení útlumu.

 

Moje kritéria výběru propojovacího kabelu:

 

Aplikace Co specifikuji
Datové centrum (vysoká{0}}hustota MTP/MPO) IL<0.35dB, RL >20 dB, 100% end-kontrola obličeje
Páteř serverovny IL<0.3dB, factory test report included
Horizontální kabeláž IL<0.3dB, plenum-rated if required
Desktop/dočasné Standardní kvalita přijatelná

 

Kabely MTP/MPO si zaslouží zvláštní pozornost

 

Pro nasazení datových center s vysokou{0}}hustotou využívající připojení MTP/MPO je rozdíl v kvalitě ještě důležitější. 12-vláknový nebo 24vláknový kabel MTP má 12–24 potenciálních bodů selhání na každém konektoru. Jedno špatné vlákno v kmenovém kabelu vás může donutit znovu ukončit nebo vyměnit celou sestavu.

 

Co hledám v sestavách MTP/MPO:

  • Elitní (nízko{0}}ztrátové) objímky, nejsou standardní
  • Individuální testování IL vlákna, nejen náhodný odběr vzorků
  • Dokumentace polarity odpovídající vašemu standardu nasazení
  • Správné balení, které chrání konektory během přepravy

 

Dostal jsem MTP kabely od levných dodavatelů, kde 2-3 vlákna z 24 byla mimo specifikaci. To není přijatelné pro produkční použití.

 

Strukturovaná kabeláž: Na mědi stále záleží

 

I v roce 2026 je většina připojení koncových uživatelů-stále měděná. Cat6A je standard pro nová nasazení s podporou 10GBase-T.

 

Běžné chyby, které vidím:

 

Použití Cat6 pro 10G běhy. Cat6 je dimenzována pouze na 10 GB-T do 55 metrů. Cat6A vás dostane na celých 100 metrů. U 90 % horizontálních běhů na tom záleží.

 

Ignorování přeslechů mimozemšťanů. Výhodou Cat6A je snížení cizích přeslechů mezi kabely. Ale to funguje pouze v případě, že používáte propojovací kabely Cat6A během - smíchání patchů Cat6 na konci maří účel.

 

Levné propojovací kabely v oblastech s vysokou-viditelností. Propojovací kabel spojující stůl uživatele se zásuvkou ve zdi vidí fyzické zneužití. Levné kabely se slabým odlehčením tahu selhávají u konektoru. Utraťte tady trochu víc.

 

Vynechání testování kabelu. Každý měděný kanál by měl být certifikován podle standardů TIA-568. Viděl jsem zcela nové instalace s 15% poruchovostí kvůli špatnému stavu ukončení. Testování to zachytí dříve, než si uživatelé stěžují.

 

Výpočet skutečných nákladů

 

Dovolte mi uvést skutečná čísla.

 

Scénář: Nasazení 48portového přepínače s optickými uplinky

 

Rozpočtový přístup:

  • Přepínač: Cisco CBS350-48P-4G – 850 USD
  • 2x moduly SFP (kompatibilní s rozpočtem): 30 USD
  • 4x vláknové propojovací kabely (rozpočet): 20 $
  • Celkem: 900 $

 

Můj doporučený postup:

  • Přepínač: Cisco CBS350-48P-4G – 850 USD
  • 2x SFP moduly (Tier-1 kompatibilní s testovacími zprávami): 80 $
  • 4x propojovací kabel z vláken (kvalitní prodejce, testováno): 60 $
  • Celkem: 990 $

 

Rozdíl: $90

 

Náklady na půl-denní relace odstraňování problémů když rozpočtové moduly způsobí občasné poklesy spojení: $400+ za čas inženýra plus ztráta produktivity uživatelů.

 

Pasivní infrastruktura je 10 % z ceny projektu. Zkracovat se a ušetřit 5 % z těchto 10 % nedává žádný finanční smysl.

 

Jak nyní ve skutečnosti specifikuji pasivní komponenty

 

Po šesti letech získaných lekcí:

 

  1. SFP moduly:Vždy si vyžádejte protokoly o testu optického výkonu. Zadejte kódování dodavatele. Rozpočet 25–40 USD na modul pro gigabit, 60–100 USD za 10G. Nechoďte pod tyto cenové body.
     
  2. Vláknové propojovací kabely:Specifikujte požadavky na vložný útlum v PO. Pro každou objednávku nad 50 kusů si vyžádejte zkušební protokoly. Pro MTP/MPO vždy specifikujte objímky Elite.
     
  3. Měděné propojovací kabely:Cat6A pro vše, co se připojuje k portům-10G. Továrna-ukončena s individuálními testovacími certifikáty pro kritické aplikace.
     
  4. Hromadná vláknina:Zadejte hodnocení pláště (OFNP/OFNR) na základě instalačního prostředí. Pro venkovní nebo drsná prostředí zajistěte odpovídající stupeň ochrany.
     
  5. Dokumentace:Uchovávejte záznamy o tom, co jste kde nainstalovali. Když se za dva roky spojení pokazí, budete chtít znát podrobnosti o kabelové továrně.

 

Kdy upgradovat síťové vybavení

 

Na tuto otázku neexistuje standardní odpověď, ale existuje několik signálů, které je třeba sledovat:

 

  • Uživatelé si často stěžují na „pomalou síť“, když by měla být šířka pásma dostatečná
  • Core switch CPU pravidelně běží nad 70 %
  • Firmware zařízení nebyl aktualizován více než dva roky
  • Rozšiřování nových obchodů a zjištění, že porty nebo funkce jsou nedostatečné
  • Operační tým tráví značný čas řešením problémů se sítí

 

Zpráva ITIC uvádí, že 90 % středních-až{2}}velkých podniků má náklady na-hodinový výpadek vyšší než 300 000 USD. Toto číslo může být pro malé společnosti extrémní, ale princip platí: skryté náklady na selhání sítě daleko převyšují cenu samotného zařízení. Ušetříte pár tisíc na levnější výstroji a pak vám jeden den podnikání naruší problémy, matematika nikdy nevyjde ve váš prospěch.

 

Závěrečná slova

 

Tento článek nakonec pokryl spoustu věcí, protože jsem ho napsal jako stream--vědomého stylu, ve kterém jsem uvedl ponaučení, která jsem se během těchto let naučil.

 

Klíčové sdělení, které vám chci zanechat: nepovažujte pasivní infrastrukturu za dodatečný nápad.

 

Podle mých zkušeností je hierarchie toho, co skutečně určuje spolehlivost sítě:

  1. Design a architektura- správná topologie
  2. Pasivní kvalita infrastruktury- kabely, moduly, konektory
  3. Aktivní výběr zařízení- přepínače, směrovače, brány firewall
  4. Konfigurace a správa- probíhající provozní část

 

Většina diskusí o veřejných zakázkách začíná na č. 3 a zcela ignoruje č. 2. To je pozpátku.

 

Přepínač Cisco za 3 000 USD spojený s pochybnými moduly SFP za 15 USD a netestovanými propojovacími kabely bude nižší než u přepínače Aruba za 1 500 USD se správnou pasivní infrastrukturou. Viděl jsem to hrát opakovaně.

 

Pokud jste dočetli až sem a potřebujete pomoc se specifikací pasivní infrastruktury - optickými propojovacími kabely, moduly SFP, sestavami MTP/MPO, strukturovanou kabeláží -, je to naše hlavní odbornost. Můžeme vám pomoci určit ty správné komponenty pro vaše aktivní nasazení zařízení, bez ohledu na to, jaké přepínače nebo routery si vyberete.

 

 

*Pro specifikace optického patch kabelu, výběr modulu SFP, řešení MTP/MPO nebo požadavky na velkokapacitní vlákna se obraťte na náš technický tým. Poskytujeme testovací dokumentaci a podporu pro každou komponentu, kterou dodáváme.*

Odeslat dotaz