Cat5 vs Cat5e vs Cat6: Konečný průvodce výběrem ethernetového kabelu
Proč většina srovnání kabelů míjí smysl
Manažeři nákupu ve skutečnosti potřebují vědět, zda dnešní prémie 18 000 USD za Cat6A ušetří za pět let náklady na re-kabeláž ve výši 90 000 USD. A zda kabel „Cat6“ od dodavatele B, který stojí o 40 % méně než Belden, skutečně projde certifikačním testováním.

Krátká odpověď
Nová výstavba v roce 2026:Cat6A. Náklady na práci jsou stejné, ať už táhnete Cat5e nebo Cat6A. Materiální rozdíl na 100{7}}propadovém projektu je zhruba 1 000 $. Potenciální náklady na novou kabeláž v roce 2031: 40 000 USD nebo více.
Retrofit pod 45 metrů bez plánů 10G:Cat6 UTP. Levnější, jednodušší na ukončení, adekvátní aktuálním potřebám.
Prostředí s vysokým-EMI (továrna, blízko MRI):Cat6A stíněné. Ale pouze pokud máte správnou uzemňovací infrastrukturu. Neuzemněný stíněný kabel funguje hůře než UTP.
Starší údržba:Porovnejte, co už tam je. Míchání kategorií vytváří noční můry při řešení problémů.
Zbytek této příručky vysvětluje, kdy tato pravidla neplatí a na co si dát pozor, když ano.
Co vlastně znamená limit 55 metrů
Cat6 podporuje 10 Gigabit Ethernet. Každý technický list to říká. Co technické listy nezdůrazňují: že podpora 10G dosahuje maximální vzdálenosti 55 metrů, nikoli standardní délky kanálu 100 metrů.
Odkud pochází 55 metrů? Je to vzdálenost, ve které cizí přeslech (rušení mezi sousedními kabely) degraduje signál nad přijatelnou bitovou chybovost. Cat6 zcela postrádá specifikace AXT. Cat6A je obsahuje, a proto Cat6A udržuje kapacitu 10G na plných 100 metrů.
Tři věci, které bych si přál, aby mi někdo řekl před mou první velkou instalací:
Údaj 55m předpokládá ideální podmínky.Jediný kabel, správné zakončení, okolní teplota 20 stupňů, žádné významné EMI. V přibaleném kabelovém žlabu s paralelně vedenými kabely 30+ toto číslo klesá. Jeden síťový inženýr na Level1Techs hlásil občasné výpadky 10G na 40 metrů v husté instalaci poblíž zářivkových svítidel.
Teplota to zhoršuje.PoE-aktivní kabely generují teplo. Každé zvýšení o 10 stupňů zvyšuje útlum zhruba o 4 %. Svazek PoE++ kabelů napájejících přístupové body Wi-Fi 6 může snadno dosáhnout 60–70 stupňů ve stropním prostoru. Při těchto teplotách se vaše 55metrová rezerva dále zmenšuje.
O kvalitě ukončení nelze-vyjednávat.Specifikace Cat6A umožňuje maximálně 0,25 palce rozkroucení páru na zakončení. Cat5e umožňuje 0,5 palce. Instalatéři vyškolení na Cat5e běžně překračují tolerance Cat6A, aniž by si to uvědomovali. Každý palec rozkroucení navíc stojí 2-3 dB výkonu NEXT.
Praktické řešení: pokud by jakýkoli běh mohl přesáhnout 45 metrů a máte jakoukoli možnost požadavků na 10G, Cat6A eliminuje dohady.

Problém mědi, o kterém nikdo nemluví
Zhruba 15–20 % kabelů prodávaných jako „Cat6“ neprojde nezávislým certifikačním testováním Cat6. Hlavní viníci: nekonzistentní rychlost zkroucení a nevyhovující materiály vodičů.
Variace rychlosti otáčení
Kabely s kroucenou dvojlinkou odstraňují rušení pomocí jednoduchého mechanismu: každé zkroucení obrátí polaritu vodiče a ruší indukovaný šum. Vyšší rychlosti zkroucení (více zkroucení na palec) poskytují lepší potlačení hluku při vyšších frekvencích.
Míra zkroucení je důležitější, než si většina lidí uvědomuje:
- Cat5e: obvykle 16-20 TPI (zákruty na palec)
- Cat6: vyskočí na 20-28 TPI, ale jde o to, levná Cat6 často sotva zasáhne 21-22
- Cat6A: 28-32 TPI a prémiové značky skutečně dosáhly špičkové úrovně
Problém není ve specifikaci, ale v tom, že nikdo nekontroluje, dokud neuspějete v certifikačních testech.
Zde je detail, který odděluje kvalitní kabely od levných: čtyři páry uvnitř kabelu musí být použityjinýrychlosti zkroucení, posunuté přibližně o 0,5 palce. Pokud mají všechny čtyři páry stejnou rychlost zkroucení, vzájemně se ruší na stejných frekvencích. Hlavní výrobci (Belden, CommScope, Panduit) tuto toleranci přesně kontrolují. Rozpočtoví výrobci často ne.
Míru zkroucení nemůžete ověřit bez přerušení kabelu. Co si můžete ověřit: vyžádejte si registrační číslo ETL nebo UL (nikoli prohlášení o shodě, skutečné registrační číslo) a porovnejte jej s certifikační databází.
Měděný-hliník
Vodiče CCA mají na hliníkovém jádru tenký měděný povlak. Vypadají jako měď, působí jako měď a stojí o 30–40 % méně než měď.
Také nevyhovují -standardům TIA/EIA, vykazují o 47 % vyšší DC odpor než pevná měď a způsobují vážné problémy v instalacích PoE. Vyšší odpor znamená větší tvorbu tepla. Při nasazení s vysokou-hustotou PoE++ mohou kabely CCA dosáhnout teplot, které zhoršují izolaci a vytvářejí nebezpečí požáru.
UL necertifikuje CCA pro komunikační kabely. Pokud má váš kabel označení UL, měl by být z pevné mědi. Pokud nemá seznam UL, obsah mědi si může kdokoli domyslet.
Stínění: Když to pomůže a když to bolí
Instinkt je předpokládat, že stínění je vždy lepší. není.
Požadavky na stíněný kabel:
| Typ štítu | Cena Premium | Poznámky k instalaci |
|---|---|---|
| F/UTP (celkově fólie) | +15-20% | Vyžaduje uzemněné propojovací panely |
| S/FTP (páry opletení + fólie) | +40-60% | Vyžaduje průběžnou pozemní cestu, specializované zvedáky |
| SF/FTP (dvojitý štít) | +70-90% | Maximální ochrana, maximální složitost instalace |
Většina specifikací nezmiňuje: stíněné kabely musí být uzemněné, aby fungovaly. Neuzemněné stínění funguje jako anténa a ve skutečnosti zvyšuje zachycení rušení ve srovnání s UTP.
Z diskuse Level1Techs o instalaci Cat6A: "STP je bolest hlavy. Hlavně musíte uzemnit vaše propojovací panely a základní kameny jsou drahé, pokud nějaké používáte."
Když má stínění smysl:
- Průmyslová prostředí s VFD, motory, svařovací zařízení
- Zdravotnická zařízení v blízkosti MRI nebo jiného špičkového{0}}zařízení
- Datová centra s extrémně hustým vedením kabelů
- Jakékoli místo, kde jste měřili skutečné problémy s EMI
Když je UTP lepší volbou:
- Standardní kancelářské prostředí
- Zařízení bez vyhrazené pozemní infrastruktury
- Instalace, kde pracovníci údržby nemají školení o stíněných kabelech
- Projekty s omezeným rozpočtem-, kde není možná správná implementace stínění
Dobře{0}}nainstalovaný systém Cat6A UTP překonává špatně{2}}uzemněný systém Cat6A STP. Pokud si nejste jisti, že vaše zařízení může stíněný kabel správně podporovat, neuvádějte jej.
Výpočet skutečných nákladů
Materiálové náklady jsou číslo, na které se každý zaměřuje. Je to také nejmenší složka celkových nákladů projektu.
Rozdělení nákladů podle-poklesu
Pro typickou komerční instalaci:
Práce (tahání, ukončení, testování): 80-150 $
Materiály (kabel, konektory, alokace propojovacího panelu): 25-50 USD
Certifikační testování: 20-40 $
Režie a přirážka: 20–30 %
─────────────────────────────────────────────────
Celkem za kapku: 150–300 USD
Samotný kabel představuje možná 15 USD z této celkové částky, za předpokladu, že průměrná délka 50 stop je 0,25–0,30 USD/stopu pro Cat6.
Upgrade na Cat6A přidá zhruba 8–12 USD za pokles materiálu. U projektu se 100 poklesy to znamená další výdaje 800–1 200 USD. Práce zůstává v podstatě konstantní, protože taháte kabel v obou směrech.
Model TCO: Projekt se 100 poklesy za 15 let
| Kočka6 | Cat6A | Delta | |
|---|---|---|---|
| Výchozí materiály | $2,500 | $3,700 | +$1,200 |
| Počáteční porod | $12,000 | $12,500 | +$500 |
| Testování/certifikace | $3,000 | $3,200 | +$200 |
| Rok 1 Celkem | $17,500 | $19,400 | +$1,900 |
| Plánovaný upgrade (8. rok)* | $35,000 | $0 | -$35,000 |
| 15leté TCO | $52,500 | $19,400 | -$33,100 |
*Scénář upgradu předpokládá, že se objeví požadavek na 10G, 70 % kapek vyžaduje výměnu, včetně odstranění kabelu a nové instalace.
Prémie Cat6A ve výši 1 900 USD potenciálně zabrání budoucím nákladům ve výši 35 000 USD. To je pákový efekt 18:1.
Tento výpočet má zjevné nejistoty. Možná, že 10G nebude pro vaše zařízení nikdy nutné. Možná se technologie přesune na bezdrátovou nebo vláknovou, než bude mít význam upgrady mědi. Ale asymetrie je výrazná: nejhorší případ s Cat6A je, že jste zbytečně utratili dalších 1 900 $. Nejhorším případem Cat6 je středně-pěti{10}}místný projekt nápravy.
ROI upgradů strukturované kabeláže
U zařízení se stávající problematickou kabeláží vypadá výpočet produktivity takto:
Společnost se 150 zaměstnanci, kde problémy se sítí způsobují 4 minuty ztráty produktivity na osobu a den:
150 zaměstnanců × 4 min/den × 250 dní × 50 USD/hodina ÷ 60=roční náklady 125 000 USD
Oproti upgradu kabeláže za 75 000 USD je to více než 60 %-roční návratnost investic s návratností do 8 měsíců.
Často uváděná hodnota 5 600 USD za minutu výpadku sítě má pochybný původ, ale hlavní bod platí: kabeláž představuje zhruba 5 % investic do IT infrastruktury, zatímco podle údajů BICSI se podílí na odhadovaných 70 % síťových problémů.
Úvahy o PoE se změnily
Originální PoE (802.3af) dodávaný 15W. Aktuální PoE++ typ 4 (802.3bt) poskytuje 90W. To je 6násobné zvýšení výkonu přes stejné páry kabelů.
| Norma | Maximální výkon | Běžná zařízení |
|---|---|---|
| 802.3af | 15.4W | Základní IP telefony |
| 802,3at | 30W | Standardní AP, kamery |
| 802.3bt typ 3 | 60W | PTZ kamery, Wi-Fi 6 AP |
| 802.3bt typ 4 | 90W | Digital signage, tenký klienti |
Dodávka energie na těchto úrovních vytváří teplo prostřednictvím ztrát I²R. Tlustší vodiče (23 AWG v Cat6/Cat6A vs 24 AWG v Cat5e) snižují odpor zhruba o 20 %, čímž úměrně snižují tvorbu tepla.
Kde na tom záleží nejvíce: svázané kabely ve stropních přetlakových zařízeních napájejících několik zařízení s vysokým-odběrem. Přístupové body Wi-Fi 6E, každý s výkonem 40{8}}50 W, seskupené v místech sbíhajících se pod stropem, mohou posunout teploty kabelových svazků na problematické úrovně. Bylo zdokumentováno, že svazky Cat5e v tomto scénáři degradují na rychlost 100 Mb/s v důsledku zvýšení tepelného útlumu.
Pokud vaše nasazení zahrnuje značné zatížení PoE++, je minimální specifikace Cat6. Cat6A poskytuje dodatečnou tepelnou výšku.
Odvětvové-pokyny
Standardní kancelář
Cat6 UTP zvládá aktuální požadavky adekvátně. Většina kancelářských drah zůstává pod 45 metrů. Budoucí-argument pro ověření Cat6A je platný, ale není naléhavý.
Zdravotnictví
Lékařské zobrazování (PACS, radiologie) těží ze schopnosti 10G. Blízkost MRI vyžaduje stíněný kabel se správným uzemněním. Bunda LSZH je vyžadována v oblastech péče o pacienty ve většině jurisdikcí. Modernizace nemocničních lodí námořnictva uvedená v odborném tisku specifikovala Cat6 s 25 izolovanými síťovými zónami, duální infrastrukturou pro utajené/neutajené oddělení.
Vzdělávání K-12
Dlouhá životnost budovy upřednostňuje Cat6A. Modernizace okresu Rockford Public Schools (Illinois): Horizontální kabeláž Cat6A s vláknovou páteří OM4, navržená pro 20+letou životnost s podporou Wi-Fi 6 a budoucích standardů.
Výrobní
EMI z motorů, VFD a svařovacích zařízení vyžaduje stíněný kabel. Průmyslové konektory M12 doporučené pro připojení zařízení. Projektová dokumentace BMW Spartanburg uvádí 30% snížení latence po modernizaci datových spojů robotického svařování na Cat6A stíněné.
datové centrum
Cat6A pro připojení ToR, vlákno pro všechno ostatní. 10G měděný strop znamená, že Cat6A je fakticky konec cesty pro měď v DC aplikacích.

Hodnocení dodavatele
Na značce záleží, ale ne z důvodů, které naznačuje marketing.
Co prémiové značky skutečně poskytují
| Značka | Záruka | Skutečný diferenciátor |
|---|---|---|
| Belden | 25letý systém | Technologie spojených-párů, nejvyšší tolerance kroucení |
| CommScope | 25letý systém | Správa inteligentní infrastruktury imVision |
| Panduit | Stupně 15-25 let | Technologie MaTriX pro redukci přeslechů |
| Siemone | 25letý systém | Z-pole PLUG-ukončitelné konektory |
25letá záruka zní působivě, dokud si nepřečtete podmínky. Většina vyžaduje certifikovaného instalačního technika, kompletní systém od jednoho dodavatele, řádnou dokumentaci každého ukončení. Skutečná úspěšnost záručních reklamací se výrazně liší.
Problém s ověřením
Nezávislé testování čínského-kabelu „Cat6“ oproti Belden 2413 na 250 MHz:
Belden 2413: NEXT 46,2 dB (přesahuje specifikaci o 2 dB)
Testovací vzorek B: NEXT 39,8 dB (nesplňuje požadavky Cat6)
Cenový rozdíl: 28 %
Při gigabitových rychlostech (100 MHz) oba fungují adekvátně. Při rychlostech 10G (250MHz+) levný kabel úplně selže.
Pokud vaše aplikace zůstane na 1Gbps neomezeně dlouho, cenový rozdíl nemusí být důležitý. Pokud potřebujete, aby Cat6 skutečně fungoval podle specifikace Cat6, na ověření záleží.
Kontrolní seznam nákupu:
- Číslo ETL nebo UL (ověřte v databázi)
- Zpráva o testu třetí strany pro nárokované specifikace
- Dávková-certifikace materiálu pro obsah mědi
- Jasné záruční podmínky včetně reklamačního procesu
Kvalita instalace
Nejlepší nesprávně nainstalovaný kabel má horší výkon než správně nainstalovaný levný kabel.
Běžné body selhání
Nadměrné rozkroucení při ukončení
Cat6A umožňuje 0,25" max. Instalační technik, který vyhovuje 0,5" toleranci Cat5e, vytvoří zakončení Cat6A, která vypadají správně, ale neprojdou vysokofrekvenčním testováním.
Paralelní napájecí kabel vede
Datové kabely vedené paralelně k napájecím kabelům způsobují rušení. Kříže kolmo, kde je to možné. Udržujte minimální vzdálenost 12" pro paralelní běhy. Nepřibližujte se k fluorescenčním předřadníkům, VFD a ovladačům motoru.
Nesprávný poloměr ohybu
Minimální poloměr ohybu Cat6A je 4x průměr kabelu. Pevné ohyby ve spojovacích krabicích a kabelových lávkách snižují výkon.
Stíněný kabel bez uzemnění
Neuzemněné štíty rušení spíše shromažďují, než aby je odmítaly. Pokud nemůžete ověřit souvislou zemnící cestu z propojovacího panelu přes každý konektor, nepoužívejte stíněný kabel.
Testování mezer v certifikaci
Každá kabelová trasa potřebuje certifikační testování s dokumentovanými výsledky. Řada Fluke DSX je průmyslovým standardem. Bez certifikačních údajů se nároky na záruku stávají problematickými.
10letý horizont plánování
| Období | Typická rychlost přístupu | Kabel doporučení |
|---|---|---|
| 2025-2027 | Vzniká 1G, 2,5G | Cat6 dostačující, Cat6A přednost |
| 2027-2030 | Rozšířené 2,5G-10G | Cat6A nutná pro 10G |
| 2030+ | 25G+ přístupová vrstva | Vlákno pro rychlost, Cat6A pro dodávku energie |
Z diskuse na Level1Techs: "Pravděpodobně neuvidíme nic rychlejšího než 10 Gbps přes cat6a metal minimálně do roku 2030."
Cat6A představuje praktický strop pro přenos dat v mědi. Vyšší rychlosti se přesunou na vlákno. Budoucí role mědi je stále více o dodávce energie (PoE) spíše než v surové šířce pásma.
Rozhodovací rámec
Podívejte, rozhodnutí Cat6A obvykle spočívá ve třech věcech: Jsou stěny již otevřené? Překročí nějaký běh více než 40-45 metrů? A upřímně, dokážete snést myšlenku na přepojení kabeláže za 5 let, když nějaký VP požaduje 10G na každém stole?
Pro Cat6 to specifikuji až teď, když si je někdo naprosto jistý, že nikdy nepřekročí gigabit A běhy jsou krátké. Tou jistotou je většinou přehnaná sebedůvěra, ale jsou to jejich peníze.
Cat5e? Pouze pokud odpovídáte stávající infrastruktuře. Nezačínejte znovu s Cat5e v roce 2026, pokud to není skutečně dočasné jako stavební přívěs.
Vyberte stíněné, když:
- Existují zdokumentované problémy s EMI
- Průmyslové nebo lékařské prostředí se známými zdroji rušení
- Je na místě řádná uzemňovací infrastruktura
- Tým údržby může podporovat požadavky na stíněné kabely
Závěr
Rozhodnutí o výběru kabelu závisí na toleranci rizika a časovém horizontu. Náklady na materiál se liší o jedno-ciferné procento. Náklady na re-kabeláž se liší o 300–500 %.
Pro projekty na rok 2026 s 10+letým horizontem je Cat6A konzervativní volbou. Prémie je malá; pojistná hodnota je významná.
U projektů s omezeným rozpočtem-s jasnými stropy šířky pásma zůstává Cat6 životaschopná v rámci svých omezení vzdálenosti.
Pro všechny: ověřte, co kupujete, zdokumentujte, jak je to nainstalováno, a otestujte každé spuštění. Kabel ve vašich stěnách vydrží několik generací přepínačů, směrovačů a přístupových bodů. Na správném základu záleží více než na optimalizaci jakékoli jiné síťové komponenty.
*Technické specifikace uvedené v TIA-568.2-D. Pokyny k instalaci založené na doporučeních BICSI TDMM. Citace fóra z diskusí komunity Level1Techs. Pro konzultaci konkrétního projektu kontaktujte technický prodej FOCC.*